Kloosterbioscoop 23 maart: There is a place on earth

Nieuws

There is a place on earth is een documentaire over de rol van kunstenaars in natuurbehoud. In het kader van Kloosterbioscoop wordt deze film vertoond op 23 maart in het Dominicanenklooster. Filmmaker Ellen van den Honert is aanwezig en neemt je mee in een prachtige poëtische reis over de wereld. Theo Brand sprak alvast met haar. “Kunst verbindt ons via ons hart en is een krachtige manier om ons met de natuur te verbinden.” 

Ellen van den Honert studeerde politicologie aan de Universiteit van Amsterdam. Ze werkte internationaal als muziekdocent, projectmanager en ondernemer, terwijl ze ook als liedjesschrijver en uitvoerend artiest actief was, waarbij ze met succes de veelgeprezen albums Breath of the Soul (2006) en Hummingville (2010) uitbracht. In 2015 richtte ze de Wild About Music Foundation op om de synergie tussen kunst en natuurbehoud te bevorderen. Dit leidde tot de productie van haar eerste lange documentaire, There Is A Place On Earth, waarin de rol van kunstenaars in het behoud van de ongerepte natuur wordt onderzocht. Om de film te maken zijn zowel kunstenaars als natuurbeschermers geïnterviewd in Portugal, India, de USA, Frankrijk, Canada, Hawaii, Zuid-Afrika en Nederland.

Hoe ben je ertoe gekomen deze documentaire te maken?

“Ik ben aan deze film begonnen toen het tot me doordrong dat 60 procent van de wilde dieren tijdens mijn leven is verdwenen. Het bracht verdriet en woede in mij teweeg, maar vooral ook verslagenheid. En wat kan één persoon doen?
Het was een klein schilderijtje van een giraffe dat mij enorm aansprak, en me de moed gaf om op weg te gaan, en te ontdekken wat ik zelf kon bijdragen aan natuurbehoud. Omdat ik ook singer/songwriter ben, richtte ik mijn aandacht op kunst. Ik ontwikkelde een nieuwsgierigheid naar hoe kunstenaars zich verhouden tot het behoud van de wildernis.

Maar ik wilde verder kijken dan de gebruikelijke kijk op kunstenaars die zich in hun werk geïnspireerd voelen door de natuur. Ik wilde weten hoe kunstenaars met hun werk ook echt resultaat kunnen boeken in natuurbehoud. Met dat in gedachten, begon ik verschillende kunstenaars  en natuurbeschermers over de hele wereld te interviewen – en dit werd uiteindelijk een documentaire. Daarbij ervaart de kijker een unieke, intuïtieve verbinding met de wilde natuur  – en de noodzaak om deze te beschermen. We moeten op zoek naar nieuwe oplossingen voor bestaande problemen. Alleen als we ons ook emotioneel verbonden voelen met de bescherming van wilde natuur, kan het echt succesvol zijn.”

Kunstenaars versterken onze emotionele en intuïtieve connectie met de natuur

Hoe kan kunst bijdragen aan natuurbehoud?

Wetenschap en technologie dragen de oplossingen aan voor een duurzame toekomst. Kunstenaars herinneren ons eraan waarom dit belangrijk is. Zij zijn in staat een nieuwe taal voor de natuur te creëren die voorbij gaat aan rationele argumenten. Als je een krachtig kunstwerk ziet over de natuur, dan begrijp je meteen waar het over gaat. Dan heb je geen rapport nodig van 300 pagina’s.  Kunstenaars versterken onze emotionele en intuïtieve connectie met de natuur.

Waarom mogen we deze filmische documentaire niet missen?

De film heeft een unieke invalshoek, omdat we natuurbescherming zien en ervaren door het oog van de artiest. Kunst verbindt ons via ons hart en is een krachtige manier om ons met de natuur te verbinden. Een boodschap die op poëtische wijze in woord of beeld wordt gebracht kan ons omhullen als we onze essentiële en vitale relatie met de natuur beginnen waar te nemen.”

Tekst: Theo Brand

There is a place on earth. Donderdag 23 maart om 19.30 uur, Dominicanenklooster te Zwolle. Mede georganiseerd vanuit Oosterkerk en Adventskerk. Toegang: 7,50 euro. Voor tickets, ga naar de website van het Dominicanenklooster Zwolle.

Bekijk hier alvast de trailer:

Meer nieuws

Nieuws

Studenten en gevangenen samen aan het werk

Martin Jans is studentenpastor in Zwolle. Hij vertelt over Uitzicht: het project waarbij studenten en gevangenen samenwerken aan een kunstwerk op de gevangenismuur.  Een beetje onwennig stonden we in de sporthal van de gevangenis. De vloer was met zwarte matten afgedekt en er stonden tafels en stoelen voor ons klaar. We hadden papier mee, pastelkrijt, potloden en…

Nieuws

Drie predikanten over ’tegenwind’

Hoe leer je ongelukkig zijn? Hoe ga je om met kritiek? En wat doe je als je wordt geconfronteerd met verdriet en ziekte? Drie van onze predikanten – Gerlof van Rheenen, Nelleke Eygenraam en Hans Tissink – over ‘Tegenwind’. Het is het thema van het nieuwste nummer van ons magazine Gaandeweg.  Gerlof van Rheenen: Hoe…

Nieuws

Het werk van een Zwolse jongerenwerker

Als alles voor de wind gaat, heb je niet half door hoe rijk je gezegend bent. Toch zijn er veel jongeren die thuis dagelijks de wind van voren krijgen of die met vrienden omgaan die een duister of gevaarlijk pad zijn ingeslagen. Onder meer voor hen zijn de jongerenwerkers van Youth for Christ Zwolle elke…