Kinderen op de vlucht – deel 2

Nieuws

Wereldwijd zijn er op dit moment ongeveer 40 miljoen kinderen op de vlucht. Ook in Zwolle worden zij opgevangen. Ons magazine Gaandeweg vroeg drie mensen die hierbij betrokken zijn om erover te schrijven. Vandaag deel 2: Stichting Voor Elkaar. 

Stichting Voor Elkaar Zwolle zoekt vrijwilligers die met de gezinnen willen optrekken. Zo wordt hen een nieuw (warm) thuis geboden. Elly Volkerink is Projectcoördinator bij Voor Elkaar Zwolle en maakte deze bijdrage. 

Zeinab

Zeinab (9 jaar) kruipt nog even dicht tegen haar moeder aan. Soms overvalt haar het gevoel van angst als het donker wordt. Dan denkt ze terug aan die spannende nacht dat ze met de boot naar de overkant gingen. Het was een zware reis: dagen lopen, geen plek om rustig te slapen en boze mannenstemmen als ze snel een vrachtauto in moeten klimmen. Maar die nacht op de boot was wel het allerspannendst. Na uren dobberen, zagen ze eindelijk land. Verkleumd en hongerig werden ze naar een kamp gebracht. Daar heeft ze twee verjaardagen gevierd voor ze verder reisden naar Nederland. In hun nieuwe huis in Zwolle lijkt die moeilijke reis, de honger, de kou, de angst ver weg, maar soms, heel soms …

Een Zwols gezin geeft een warm welkom aan een Turks gezin. Foto: Stichting Voor Elkaar

Kinderen op de vlucht zijn kwetsbaar

Bijna de helft van alle mensen die wereldwijd moeten vluchten is kind. Daarvan moesten meer dan 400.000 kinderen alleen, zonder hun ouders of andere familieleden, vluchten voor oorlog, geweld en vervolging. Dat grijpt ons aan. Kinderen op de vlucht lopen namelijk een groot risico op misbruik, verwaarlozing, geweld, uitbuiting of mensenhandel. Vaak hebben ze ingrijpende gebeurtenissen meegemaakt. In het land van herkomst, maar ook tijdens de vlucht. Ondanks deze ingrijpende gebeurtenissen zien we dat kinderen veerkracht tonen, leergierig zijn en zich snel aanpassen aan het nieuwe land dat hun thuis wordt.

Gevluchte kinderen in Nederland

Minderjarige kinderen die alleen in Nederland komen, worden opgevangen en begeleid door Nidos. Deze organisatie zoekt vervolgens naar een veilige plek voor ze. Bij familie, bij een kleinschalige opvang of bij een Nederlands pleeggezin. Kinderen die niet alleen komen, wonen in het asielzoekerscentrum (AZC) bij hun ouders. Vaak maken de vaders eerst de zware reis in hun eentje, waarna de vrouw en kinderen via de procedure van gezinshereniging veilig naar Nederland reizen. In het AZC, maar ook in Zwolle gaan kinderen naar de basisschool. Vanaf groep 3 tot en met 8 bezoeken ze in het begin iedere ochtend een speciale taalklas. Kinderen van 12 tot en met 18 jaar gaan naar de internationale schakelklas (ISK), waar ze naast de Nederlandse taal ook andere vakken leren. Zodra het mogelijk is, stromen ze het reguliere onderwijs in.

Zwolle

In Zwolle is onder andere Stichting Voor Elkaar Zwolle betrokken bij de komst van nieuwkomers vanuit het AZC. Als diaconale stichting mogen we de nieuwkomers maatschappelijk begeleiden vanaf het eerste jaar dat zij zich vestigen in onze stad. Dat doen we samen met ruim 75 vrijwilligers. Zo kunnen we kinderen als Zeinab warmte en liefde bieden, zodat ze steeds minder vaak aan de nare tijd op dat bootje terugdenkt.

Wil jij kinderen en hun ouders een warm welkom geven in Zwolle en voor langere tijd met hen optrekken? Meld je dan aan als vrijwilliger (maatje) bij Voor Elkaar Zwolle. Dat kan via: www.welkominzwolle.nl

Dit artikel verscheen in ons magazine Gaandeweg
Tekst: Elly Volkerink, Stichting Voor Elkaar Zwolle
Foto: Stichting Voor Elkaar

Meer nieuws

Nieuws

Studenten en gevangenen samen aan het werk

Martin Jans is studentenpastor in Zwolle. Hij vertelt over Uitzicht: het project waarbij studenten en gevangenen samenwerken aan een kunstwerk op de gevangenismuur.  Een beetje onwennig stonden we in de sporthal van de gevangenis. De vloer was met zwarte matten afgedekt en er stonden tafels en stoelen voor ons klaar. We hadden papier mee, pastelkrijt, potloden en…

Nieuws

Drie predikanten over ’tegenwind’

Hoe leer je ongelukkig zijn? Hoe ga je om met kritiek? En wat doe je als je wordt geconfronteerd met verdriet en ziekte? Drie van onze predikanten – Gerlof van Rheenen, Nelleke Eygenraam en Hans Tissink – over ‘Tegenwind’. Het is het thema van het nieuwste nummer van ons magazine Gaandeweg.  Gerlof van Rheenen: Hoe…

Nieuws

Het werk van een Zwolse jongerenwerker

Als alles voor de wind gaat, heb je niet half door hoe rijk je gezegend bent. Toch zijn er veel jongeren die thuis dagelijks de wind van voren krijgen of die met vrienden omgaan die een duister of gevaarlijk pad zijn ingeslagen. Onder meer voor hen zijn de jongerenwerkers van Youth for Christ Zwolle elke…