Kerkenraadsvoorzitter Anneke van der Meulen hoopt op inspirerende samenwerking

Nieuws

De Adventskerk (Zwolle-Zuid) en de Oosterkerk (binnenstad) zijn hard op weg om één wijkgemeente te worden. Anneke van der Meulen, kerkenraadsvoorzitter van de Adventskerk, ziet daar naar uit. In Klankbord, het kerkblad van beide gemeenten, vertelt Anneke over haar drijfveren én de samenwerking. 

Wie is Anneke van der Meulen?
Ik ben een geboren Zwollenaar en mijn kerkelijke wortels liggen in de Oosterkerk. Mijn jeugd heb ik doorgebracht in Nijmegen. In 1974 kwam ik terug in Zwolle en volgde ik de opleiding tot verpleegkundige en daarna diverse vervolgopleidingen. Ik heb nu een hele leuke en interessante baan als beleidsadviseur. Ik houd me bezig met beleidsvraagstukken, innovatie en organisatieverandering. Ook ben ik als vrijwilliger betrokken bij de pioniersplek Ontmoetingshuis Moderne Devotie en ben ik met veel plezier ambtsdrager in de Adventskerk. Ik houd me specifiek bezig met beleid en communicatie en de laatste jaren heb ik de rol van voorzitter. Mijn hobby’s zijn: het organiseren
en leiden van activiteiten, reizen, theologie (Jodendom en Christendom), geschiedenis.

De kerk neemt in jouw leven een belangrijke plaats in. Wat is jouw drijfveer?
De kerk is voor mij een plaats van geloofsbeleving, bezinning, troost, bemoediging en ontmoeting. Ik hecht aan tradities maar ik vind het ook een uitdaging om te zoeken naar andere vormen van vieren en gemeenschapsvorming. Vandaar ook mijn betrokkenheid bij de pioniersplek het Ontmoetingshuis Moderne Devotie.

“Ik vind het een uitdaging om te zoeken naar andere vormen van vieren en gemeenschapsvorming”

Wanneer of waardoor is jouw liefde voor Israël ontstaan?
In 1985 was ik voor de eerste keer in Israël. Het was alsof ik in een platenboek rondwandelde met allemaal bekende verhalen. Een feest van herkenning! Als ik in Israël ben raakt dat aan mijn identiteit: wie ik ben en wat ik belangrijk vind. Ik voel mij verbonden met de joodse tradities. Regelmatig probeer ik de joodse feesten in Israël mee te maken.

Jij organiseert reizen naar Israël. Kun je daar iets over vertellen?
Het samenstellen van een groepsreis is altijd weer een uitdaging. Niet alleen een bezoek aan Bijbelse plaatsen is interessant maar ook is het boeiend om de plaatselijke bevolking te ontmoeten. Geloof en politiek zijn in Israël nauw met elkaar verbonden en zijn bijna dagelijks onderwerp van gesprek in huiskamers, op straat, in het restaurant en in de supermarkt. Ik zeg altijd: “Het geloofsgesprek ligt in Israël op straat, dat hoef je niet te organiseren”.

Daarnaast organiseer je ook Kloosterweekenden. Kun je daar ook iets over vertellen?
We hebben vanuit de Adventskerk al diverse kloosters bezocht in de afgelopen jaren. We gaan dit jaar voor de negende keer. Deelnemers komen de laatste jaren uit alle kerken van de Protestantse Gemeente Zwolle. We gebruiken tijdens het weekend verschillende werkvormen om het geloof met elkaar te delen: schilderen, wandelen, samen zingen etc. Daarnaast maken we deel uit van de kloostergemeenschap en sluiten we ons aan bij de dagorde van de monniken. Dat betekent dat we soms om 6.00 uur al een eerste viering hebben. We sluiten de dag altijd af met een gezellig samenzijn.

Wat hoop jij in de toekomst voor de Adventskerk en de Oosterkerk?
Ik hoop dat de beide gemeentes gezamenlijk een weg vinden waar traditie en vernieuwing hand in hand gaan. Dat onze nieuwe gemeente een plaats mag zijn waar we geloof, hoop en liefde vinden en dat we samen ons geloof met elkaar kunnen delen. Met een vanzelfsprekendheid zoals dat in Israël gebeurt. Dat onze samenwerking inspirerend en verrijkend zal zijn.

Dit interview verscheen in de wintereditie van Klankbord, het contactblad voor de Adventskerk- en Oosterkerkgemeente.
Tekst: Anna Oldenkamp

Meer weten over het Ontmoetingshuis Moderne Devotie? Klik hier

Meer nieuws

Nieuws

Studenten en gevangenen samen aan het werk

Martin Jans is studentenpastor in Zwolle. Hij vertelt over Uitzicht: het project waarbij studenten en gevangenen samenwerken aan een kunstwerk op de gevangenismuur.  Een beetje onwennig stonden we in de sporthal van de gevangenis. De vloer was met zwarte matten afgedekt en er stonden tafels en stoelen voor ons klaar. We hadden papier mee, pastelkrijt, potloden en…

Nieuws

Drie predikanten over ’tegenwind’

Hoe leer je ongelukkig zijn? Hoe ga je om met kritiek? En wat doe je als je wordt geconfronteerd met verdriet en ziekte? Drie van onze predikanten – Gerlof van Rheenen, Nelleke Eygenraam en Hans Tissink – over ‘Tegenwind’. Het is het thema van het nieuwste nummer van ons magazine Gaandeweg.  Gerlof van Rheenen: Hoe…

Nieuws

Het werk van een Zwolse jongerenwerker

Als alles voor de wind gaat, heb je niet half door hoe rijk je gezegend bent. Toch zijn er veel jongeren die thuis dagelijks de wind van voren krijgen of die met vrienden omgaan die een duister of gevaarlijk pad zijn ingeslagen. Onder meer voor hen zijn de jongerenwerkers van Youth for Christ Zwolle elke…